روش نصب صفحه سیمانی الیافی

ساخت وبلاگ

امکانات وب

کلیه مواد بخصوص مصالح ساختمانی که دارای حدالاستیک کمی میباشد درصورت بوجود آمدن تنش داخلی تا حدی مقاومت نموده و از حد ارتجاعی خود که گذشت ، ترک خوردن و باد کردن شروع میشود و فایبر سمنت برد هم از این مقوله جدا نمی باشد .

بنابراین کار مطالعاتی و محاسباتی زیادی روی این ماده برای جلوگیری از بوجود آمدن تنش داخلی غیر مجاز در آن انجام شده که شرح مختصر پیشنهاد کنامیت در ذیل می آید :

فایبر سمنت نسبت به بقیه متریال نماسازی ارزانترین و مناسبترین میباشد .

درصورتیکه آنرا بشناسیم و دستورات فنی لازم را هنگام نصب بکار ببندیم ، مناسب ترین راه، را به ما نشان می دهد لذا آشنائی با خواص فایبرسمنت لازم می باشد .

فایبر سمنت ماده ای است که قدرت جذب و دفع رطوبت دارد و در ازای هر ۱% جذب رطوبت به مقدار ۰٫۱mm/m تغییر اندازه میدهد و درصورتیکه رطوبت جذب نماید ، افزایش طول پیدا میکند و درصورت دفع رطوبت به همان مقدار کاهش طول پیدا میکند .

درصورتیکه دو انتهای فایبر سمنت به سازه ای ثابت بوسیله پیچ نصب شده باشد معایب زیر حاصل میگردد :

-کاهش طول در اثر از دست دادن رطوبت مانند تابش شدید آفتاب و امثال آن باعث جمع شدگی در فایبرسمنت میگردد و در درون قطعه کشش ایجاد می شود بعلت آنکه پیچ های انتهائی تا لبه ورق فایبر سمنت حداکثر ۲سانتیمتر بیشتر فاصله ندارد در صورت عدم امکان جابجائی باعث ترک خوردن فایبرسمنت از محل پیچ میگردد.

-در اثر  جذب یا دفع رطوبت به میزان ۲٫۵% افزایش یا کاهش طول فایبرسمنت به قطر  ۱۰mm تا ایجاد تنش ۱۴٫۳۵kg/cm2  میرسد نیروی فشاری حاصل از افزایش طول را بدون قوس برداشتن و کمانه کردن تحمل نماید ولی لازم به ذکر است که در همین حال نیز مقدار نیروی ۳۰ * ۱۴٫۳۵ = ۴۳۰kg به هر پیچ وارد می شود که اکثراً پیچ ها تاب نیاورده بریده  یا هرزمیگردند و اتصال فایبر سمنت توسط پیچ ها به سازه از بین می رود و در صورت دفع رطوبت پیچ های کناری تماماً ترک می خورند  .

در صورتیکه استفاده از سازه M این تنش را حداکثر به  ۱٫۵-۱kg/cm می رساند (مقدار رطوبت و تغییر شکل حرارتی تاثیری در مقدار نیرو نخواهد داشت) در این حال فایبر سمنت سالم مانده و به پیچ های اتصال حداکثر ۴۵-۳۰kg نیرو وارد می شود که قابل تحمل می باشد و سازه و نما (فایبرسمنت ) میتواند سالیان سال با کیفیت خوب دوام داشته باشد .

در روش های گذشته شرکتهای وارد کننده فایبر سمنت براساس دستور العمل های سال های دهه ۱۹۸۰ روش کاری اعلام نمودند که شامل نوار مش و رویه مالی مختلف میباشد درست است که جذب آب  و رطوبت را کم می کند و لی به صفر نمی رساند حتی تغییرات انقباض و انبساط سازه های فلزی و فایبر سمنت همیشه وجود دارد.

این عمل فقط باعث پوشاندن ترکهای حاصل از تنش ها آن میگردد ولی در روش پیشنهادی این واحد تحقیقاتی این تنش ها به حداقل رسیده و نه تنها ایجاد ترک نمی شود بلکه قطعه فایبر سمنت و سازه فلزی در کمال نرمش در کنار هم باقی مانده و تنش متقابل بهم وارد نیاورده و مجموعه ای مستحکم و بادوام ایجاد می نمایند این روش حاصل کار تحقیقاتی واحد تحقیق و توسعه این شرکت می باشد که بطور دائم در فکر بهتر و ساده تر نمودن و رفع معایب کار می باشد.

دلایل عدم استفاده از سازه های M و  V

بنظر میرسد یکی از دلایل عدم استفاده از سازه های M و  V  همراه بودن سازه A با آنها می باشد زیرا به علت پهنای زیاد این سازه معمولاً یا به سازه M پیچ می شوند و یا بدون فاصله و تنگاتنگ پیچ ها سازه A روی سازه M قرار می گیرد که در این صورت کیفیت خوب و مناسب سازه M را از بین میبرد و مخصوصاً هنگامی که بعلت رطوبت تنش فشاری بوجود میاید و سازه A مانع از جابجائی شده و تنش های یک سازه ثابت را در فایبرسمنت بوجود میاورد.

بدین لحاظ پیشنهاد میگردد با حذف سازه A  و نصب لاستیک یا فوم آنتی UV یکطرف چسب دار روی سازه M از خاصیت جابجائی و کاهش تنش های بخوبی استفاده گردد

همچنین درمورد کاشی کاری و سرامیک نیز میبایست درزهای کاشی ها منطبق بر درز بین دو ورق مجاور باشد که در آن محل نیز توسط همان ماده الاستومر کاشی ، بند کشی گردد.

در مورد کاشی ها با توجه به اینکه افزایش ۵% رطوبت مقدار تغییر شکل حداکثرخواهد بود چسب کاشی مشکل نداشته و این تغییر شکل را تحمل نموده ، حتی مقداری هم خود کاشی ها هنگام دریافت رطوبت با فایبرسمنت برد همراهی نموده و چسبندگی بخوبی حفظ میگردد ولی در جائیکه فاصله ( joint) بین دو صفحه فایبر سمنت انجام شده مجموعه تغییر شکل خواهد بود و در اینجا حتماً باید از یک ماده الاستیک برای این فاصله استفاده نمود و کاشی ها هم باید در همین محل تمام شده و با کاشی های مجاور توسط همان ماده الاستیک درز بندی گردد تا ترک و شکستگی ایجاد نگردد .

برای جلو گیری از ایجاد ترک در گوشه های فایبرسمنت با فاصله ۱۰cm از انتهائی ترین پیچ یک عدد پیچ دیگر نصب گردد و الباقی پیچ ها به فاصله ۳۰cm میباشد .

زیرا انقباض و انبساط در شرایط مختلف در سمنت برد در دو جهت x و صفحه حاصل می شود توسط استفاده از سازه M و V  توانستیم تنش های حاصل از این انبساط و انقباض در یک جهت (X) حذف نمائیم اما تنش ها در جهت عمود به این محور بوجود میاید چون پیچ ها پشت سر هم و به فواصل ۳۰cm می باشد در جهت محور y ها این تنش ها وجود دارد چون سازه M در این جهت انعطاف پذیر نمی باشد ولی فاصله پیچ ها مساوی هستند دارای فواصل ۳۰cm می باشند.

این نیرو ها از دو طرف در جهت عکس وارد شده تنش حاصل در پیچ ها صفر خواهد بود ولی در انتهای سمنت برد چون از جهت مقابل نیروی وارد نمی شود بنابراین در آخرین فاصله پیشنهاد میگردد پیچ ها به فاصله ۱۰ و ۲۰ و الباقی ۳۰سانتیمتر باشد تا بدین ترتیب تنش های حاصل آخرین اتصال را به  تقلیل داده و از ایجاد ترک در گوشه های فایبر سمنت جلو گیری گردد .

همچنین روی سازه های Mاز لاستیک یا فوم یک طرف چسب دار ۳-۴میلیمتر استفاده گردد ، میبایست دو ورق مجاور حداقل ۳-۴میلیمتر از هم فاصله داشته باشند.

لذا پیشنها میگردد که حتما در دو طرف (۱۲۲سانتیمتر) فایبر سمنت ، از سازه M استفاده گردد زیرا این سازه با شکل مناسب طراحی شده به منظور استفاده در اتصال فایبرسمنت و امکان جابجائی تنش کمی را فراهم میسازد و دیگر معایب ذیل به وجود نمی اید :

 • ترک در محل پیچ ها در فایبر سمنت ایجاد نمی شود .
 • فایبر سمنت در شرایط بسیار سخت رطوبتی و حرارتی متورم نمی شود .
 • کاشی نصب شده روی فایبر سمنت از آن جدا نمیشود و ترک نمی خورد .
 • پیچ های انتهائی هرز نمی گردد و از جای خود خارج نمی شود .
 • دوام طولانی و زیبائی نما بعلت عدم تنش در فایبر سمنت و سازه آن طولانی می باشد .
 • استحکام فوق العاده در هنگام بروز زلزله یا طوفانهای شدید بعلت عدم وجود تنش های داخلی .
 • حداقل هزینه نصب و حذف کارهای اضافی برای عدم جذب یا دفع رطوبت .

خلاصه مطلب دستوالعمل و اجرائی کنامیت

 • حتماً در موقع استفاده از فایبر سمنت از پروفیل M در دو طرف و پروفیل v در وسط استفاده شود و روی پروفیل M لاسیک یا فوم آنتی UV چسبانده شود روی پروفیل M به هیچ وجه از پروفیل A استفاده نگردد .
 • هنگام کاشی کاری و درز دو طرف کاشی آخر منطبق باشد با انتهای فایبرسمنت و بندکشی با ماده الاستومر انجام شود .

سرعت دوام وسهولت در انجام کار نیاز دنیای کنونی میباشد.

تکنولوژی های کارای نوین به علت براورده کردن نیازهای زمان ایجاد میشوند.

در هرکجا که لازم باشد ساختمانهائی سریع ٫ایمن ٫ زیبا و با کیفیت ایجاد شود سازه های LSF با فایبر سمنت برد استفاده میشود.

 • سرعت کار تا ۵ برابر افزایش مییابد.
 • بعلت سبکی وزن مصالح امکان تهیه سریع و حمل آن از راههای دور با هزینه کم مقرون به صرفه میباشد.
 • بعلت مقاومت بالا ایمنی بهتر سازه در برابر بلایای طبیعی تامین میشود.
 • حفظ سلامتی مصرف کننده بعلت عدم وجود گازهای متصاعد شده.
 • مقاومت در مقابل اتش سوزی.
 • تولید در کارخانه مطمئن تر از ساخت و ساز در کارگاه میباشد.

براین اساس هر گونه ساختمان یا سازه ای که با فایبر سمنت تولید گردد میتواند نیازهای ضروری را سریعا براورده نموده میتواند سازه ای مطمئن وپایدار باشد.

موارد مصرف:

 • در بازسازی های بزرگ که نیاز به سرعت اسکان افراد جامعه دارد.
 • در ساختمانهای بلند مرتبه که نیاز به سبکی وزن سازه دارد.
 • در نقاط دور افتاده که هزینه حمل ونقل زیاد است.
 • در ساختمانهائی که ایمنی واستحکام در شرایط بلایای طبیعی باید استوار باشند.

مانند بیمارستانها٬ مراکز اتشنشانی ٬ مراکز اموزشی٬ مراکز مدیریت بحران٬ مراکزمدیریت دولتی

وخلاصه در تمامی مکانهایی که جان انسانها با ارزش است , این تکنولژی حافظ انان میباشد.

کنامیت با استفاده از بهترین برند سیمان ومواد اولیه میتواند جوابگوی نیازهای فوق باشد.

معرفی پروژه های ساختمانی...
ما را در سایت معرفی پروژه های ساختمانی دنبال می کنید

برچسب : فایبرسمنت ایرانی, فروش فایبر سمنت برد, قیمت فایبر سمنت برد, کاربرد فایبر سمنت برد, مزایای فایبر سمنت برد, مقاومت فایبر سمنت برد, نصب کردن فایبرسمنت برد, نمای فایبر سمنت برد, نویسنده : هاجر افشنگ بازدید : 707 تاريخ : شنبه 1 آذر 1399 ساعت: 17:48

خبرنامه